riverside1.pngriverside2.pngriverside4.pngszczesliwe-rodziny.png
Dzisiaj jest: 13 Listopad 2018    |    Imieniny obchodzą: Arkadia, Mikołaj, Stanisław

Nauczanie

                                                        

 

Jak mówić świadectwo

               Świadectwo to jest moje osobiste doświadczenie z Panem Bogiem. Centrum i kluczem powinien być Jezus Chrystus.

Cel świadectwa:

  • Otworzyć druga osobę na Boga

  • Rozwinąć  pragnienia doświadczania Boga żywego.

 

Dalej...

Czy posiadam charyzmaty?

Co to są charyzmaty?

Dalej...

Pismo Święte

Biblio ojczyzno moja,

Biblio moja ziemio polska,

Galilejska i francuska (…)

Dalej...

Okultyzm – ks. dr Bogusław Jaworowski

Okultyzm, według definicji słownikowej jest to ogół doktryn głoszących, ze w człowieku, przyrodzie istnieją ukryte siły tajemne, które można pobudzić i zużytkować przez spełnienie określonych obrzędów - praktyk magicznych. Okultyzm wiąże się nieodłącznie z magią, czarami i spirytyzmem.

Dalej ...

Kościół martwy czy jednak żywy?

W naszym dzisiejszym społeczeństwie widać bardzo wyraźnie, jak wartości chrześcijańskie są bezwzględnie atakowane i wypierane z naszej świadomości. Bycie osobą religijną nie jest modne, ani atrakcyjne. Każdy, kto mówi, że stara się w życiu kierować Bożym przesłaniem, jest raczej wyśmiewany i marginalizowany. Próbuje nam się wmówić, że nie ma żadnego życia duchowego, a to co ściśle z nim związane, pokazuje się jako tradycję, która nie wpływa na sferę duchową.

Dalej...

Abp Michalik o sprawach bieżących

Z Arcybiskupem Józefem Michalikiem – Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, metropolitą przemyskim - rozmawia Jacek Nizinkiewicz.

Jacek Nizinkiewicz: Księże Arcybiskupie, czy Donald Tusk idzie na wojnę z Kościołem likwidując Fundusz Kościelny?

Abp Józef Michalik: Mam nadzieję, że Donald Tusk nie idzie na wojnę z Kościołem. Myślę, że premier jest spolegliwy względem innych racji, ludzi czy prądów, których jesteśmy świadomi.

Więcej...

Czystość przedślubna a szczęście małżeńskie

Niedawno wróciliśmy z rekolekcji dla narzeczonych. Ten piękny czas, który możemy spędzić z młodymi, rozkochanymi w sobie parami, zapatrującymi się w siebie nawzajem jak w obrazek, z nadzieją spoglądającymi w przyszłość małżeńską, działa niezwykle odświeżająco na nasze, całkiem nie takie stare (bo tylko 11 – letnie) małżeństwo. Pozwala też wrócić do chwil, kiedy się poznawaliśmy.

Więcej...

Święta Rodzina a cześć okazywana rodzicom

Na dar ludzkiej miłości, otrzymany od Maryi i Józefa, Jezus odpowiada otwarciem dla świata źródła niewyczerpanej Miłości Bożej. Rodzina z Nazaretu staje się, najdoskonalszą na ziemi, żywą ikoną Przenajświętszej Trójcy.

Więcej...

Małżeństwo na kartach Pisma Świętego

Biblia dostarcza wielu przykładów małżeństwa. Niektóre z par, jak na przykład Samson i Dalila opisywani w Księdze Sędziów, wiodły życie – delikatnie mówiąc – nader barwne. Są też pary bardzo przykładne i godne naśladowania, jak przypadek Rut. Na kartach Pisma Świętego odnajdujemy tez przykłady złych małżeństw.

Jakich przykładów dobrych małżeństw dostarcza Pismo Święte?

Więcej

Wierzę w Boga - wierzę Bogu

Wyjdźmy od stwierdzenia św. Tomasza z Akwinu, że czym innym jest uznawać prawdziwość zdania: "Bóg istnieje", czymś zaś zupełnie innym jest wierzyć w Boga.

Spójrzmy na to rozróżnienie w perspektywie relacji między mną a tobą. Jeśli jesteś moim współmałżonkiem, ojcem lub matką, dzieckiem lub przyjacielem, uczniem lub przełożonym, twoje istnienie jest przecież dla mnie czymś oczywistym. Ale zarazem ja w ciebie mogę wierzyć lub nie wierzyć, tak samo jak ty we mnie, zaś moja wiara w ciebie może oznaczać dwie różne rzeczy. Jeśli się stało z tobą coś złego, na przykład popadłeś w alkoholizm albo rozregulowałeś się moralnie, moja wiara w ciebie oznacza, że nie uważam cię za człowieka zupełnie straconego; nawet wbrew ludzkiej nadziei, będę się mobilizował i poświęcał, aby ci pomóc wyjść na prostą drogę.

Więcej

O Wielkim Poście

Post; inaczej, pewna forma pokuty, związana z dobrowolnym wyrzeczeniem się czegoś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i bez czego trudno nam się obejść, co sprawia nam przyjemność. Najczęściej (tradycyjnie) dotyczy to wyrzeczenia się pokarmów mięsnych lub ograniczenia pokarmów.
W Kościele Katolickim kultywujemy takie posty jak:
1. cotygodniowy post w każdy piątek,
2. Wielki Post,
3. post ścisły (w Środę Popielcową i w Wielki Piątek),
4. post eucharystyczny.

Więcej